Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom – 05. svibnja

objavljeno u Novosti

Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom u Hrvatskoj obilježava se svake godine 05. svibnja. Taj dan posvećen je podizanju svijesti o pravima, potrebama i izazovima s kojima se suočavaju osobe s cerebralnom paralizom, kao i promoviranju inkluzije i jednakih mogućnosti u društvu.

Cerebralna paraliza skupina je trajnih poremećaja pokreta i položaja nastalih zbog oštećenja mozga u ranom stadiju razvoja, najčešće prije, tijekom ili neposredno nakon poroda. Osobe s cerebralnom paralizom često se suočavaju s brojnim preprekama u pristupu obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj skrbi i društvenim aktivnostima.

Hrvatski savez  udruga cerebralne i dječje paralize (HSUCDP) kojem se pridružila i UOSIKAŽU na ovaj dan organiziraju razna događanja, kampanje i radionice kako bi educirali javnost i utjecali na donošenje boljih politika koje osiguravaju kvalitetniji život osobama s cerebralnom paralizom. Također se potiče veća dostupnost terapija, asistivne tehnologije i usluga podrške obiteljima.

Obilježavanje ovog dana podsjetnik je na važnost solidarnosti, razumijevanja i aktivnog uključivanja svih građana u stvaranje pravednijeg i inkluzivnijeg društva.

U susret Nacionalnom danu osoba s cerebralnom paralizom UOSIKAŽU je 29. travnja 2025. godine organizirala Kreativnu radionicu. U ovoj posebnoj prigodi, članovi, korisnici i zaposlenici okupili su se kako bi zajednički sudjelovali u stvaranju priče, svatko je pridonio s jednom rečenicom, a rezultat te suradnje bila je vesela i maštovita priča pod naslovom "Zmajine muke po kolačima".

Radionica se odvijala u ugodnoj i poticajnoj atmosferi, ispunjenoj smijehom, kreativnošću i osjećajem zajedništva. Sudionici su kroz igru riječi i mašte pokazali koliko je važno stvarati prostor u kojem svaka osoba ima priliku izraziti se i sudjelovati ravnopravno. Ovakve aktivnosti ne samo da potiču kreativnost i timski rad, već i jačaju samopouzdanje sudionika te promiču inkluziju i prihvaćanje različitosti u zajednici.

Ova radionica još je jedan primjer kako UOSIKAŽU aktivno doprinosi kvaliteti života svojih članova te pridonosi obilježavanju Nacionalnog dana osoba s cerebralnom paralizom na kreativan i pozitivan način.

 

Priča:

Jednom davno postojao je zmaj koji je obožavao peći kolače. Međutim, to nije mogao učiniti sam pa je tražio pomagače. Pomagači su mu donijeli određene namirnice za ispeći kolač. Bio je zadovoljan namirnicama koje su mu donijeli. Zmaj je skužio da nema vage. Ali to nije sve, nije bilo ni pećnice. Sada se zmaj već dosta zabrinuo. Nekoga od pomagača je poslao u nabavku pećnice. Htio je veliku pećnicu u koju će stati puno kolača. Međutim, bila je nedjelja i trgovine nisu radile.

Zmaj se morao drugačije snaći. Na dugačko i na široko je razmišljao kako da riješi ovaj problem. Već je mislio odustati od svega ali se sjetio jedne drage zmajice Tili iz susjedstva. Došao je pred njenu kuću i pozvonio ali Tili nije bila doma. U dvorištu je vidio neku staru pećnicu. Kada ju je otvorio vidio je da nije ispravna. Ipak ju je odnio doma i popravio. Nakon što ju je popravio Zmajo je je odlučio malo se odmoriti. Kada se odmorio krenuo je mijesiti kolače. Tada je odjednom nestalo struje, a u šumi nije bilo električara.

 Onda se sjetio da on ima vatru. I tako Zmajo počne peći kolače i oni zagore. Sav u očaju legne na travu i pogledavši gore ugleda susjedu Tili. Srce mu je zatitralo. U razgovoru je saznala za njegov problem i ponudila rješenje: „Dragi moj susjede Zmajo, znam da voliš peći kolače, ali ja imam jedno drugo rješenje. Obzirom da je nedjelja popodne više nema smisla peći kolače. Idemo mi dragi susjede u slastičarnu na kolače.“.

Nakon dugog traženja napokon su našli otvorenu slastičarnu. Kad su ušli u slastičarnu pogledali su što se nudi i naručili čupavu Katu. Puno su razgovarali o kolačima i Tili mu je dala svoj najbolji recept. Dogovorili su se da će idući dan isprobati taj recept. Ljubav prema kolačima je zbližila Zmaju i Tili i tako su pekli kolače do kraja života. A što se njihovih drugih avanturaotiče, o tome ćemo u nekoj drugoj priči.

 

Autori priče: Toni, Branka, Slađana, Snježana, Marino, Žana, Verica, Marica, Irena, Verino, Nataša, Melita, Gordana, Dora, Maja i Paulina.