Održana edukacija “Građanska participacija – kako sudjelovati i utjecati na zajednicu?”

objavljeno u Novosti

Dana 09. veljače 2026. godine, u organizaciji UOSIKAŽU, održana je online edukacija pod nazivom „Građanska participacija – kako sudjelovati i utjecati na zajednicu?“, s ciljem jačanja znanja i vještina sudionika za aktivno sudjelovanje u društvenim procesima.

Tijekom edukacije polaznici su se upoznali s pojmom građanske participacije te vlastitim građanskim pravima, ali i s konkretnim načinima na koje se mogu aktivno uključiti u rad i razvoj svoje lokalne zajednice. Poseban naglasak stavljen je na mogućnosti sudjelovanja građana u donošenju odluka na lokalnoj razini, kao i na važnost inicijative i odgovornosti pojedinca u pokretanju promjena.

U praktičnom dijelu edukacije polaznici su uz neke navedene primjere mogli samostalno identificirati probleme u svojim lokalnim sredinama, osmislili moguća rješenja te izradili konkretne prijedloge koje bi mogli uputiti odgovarajućim institucijama. Ovakav pristup omogućio je sudionicima da stečena znanja odmah primijene u praksi i povežu ih s vlastitim iskustvima.

Cilj edukacije bio je osnažiti i motivirati polaznike da preuzmu aktivnu ulogu u svojoj zajednici, razviju osjećaj građanske odgovornosti te prepoznaju vlastitu mogućnost utjecaja na društvene promjene.

Edukacija je bila namijenjena članovima i korisnicima socijalnih usluga UOSIKAŽU, zaposlenicima te predstavnicima suradničkih organizacija, a vodila ju je Maja Tomac, socijalna radnica UOSIKAŽU. Edukacija je provedena Institucionalnom podrškom Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.

Zahvaljujemo svim sudionicima na aktivnom sudjelovanju, razmjeni iskustava i iskazanom interesu za ovu važnu i aktualnu temu.