Podrška osobama starije životne dobi

objavljeno u Novosti

Međunarodni dan starijih osoba obilježava se od 1991. svake godine 01. listopada. Proglasila ga je Glavna Skupština Ujedinjenih naroda 14. prosinca 1990. rezolucijom 45/106, kako bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.

Starost nije bolest, već je starost životno razdoblje povezano s dobi iznad 65 godina. Starenje počinje od začeća i traje do smrti kao prirodan proces koji stalno napreduje. To je proces kada se događaju promjene promatrane s tri aspekta: biološko – usporavanje i opadanje funkcija organizma, psihološko – promjene u psihološkim funkcijama i ličnosti te socijalno – promjene u odnosu pojedinca koji stari i društva u kojem živi. Stariju životnu dob karakterizira pad socijalnih interakcija i često su praćeni stereotipima. Najučestaliji stereotipi su kako ljudi s godinama slabije pamte i teže uče. Osobe starije životne dobi također nailaze na mnoge komunikacijske barijere s obzirom na svoja tjelesna oštećenja vida, sluha, govora i pamćenja.

Djelatnice zaposlene na trogodišnjem programu PodršKA osobama s invaliditetom bez granica - socijalno uključivanje nam je zajednička stanica!“ pružaju usluge na području posebne državne skrbi (Tounj, Josipdol i Plaški). Usluge uključuju: pomoć u kući, administrativnu podršku vezanu za ostvarivanje prava iz područja invaliditeta te prijevoz koji je neophodan za osobe s invaliditetom koje su većinom starije životne dobi. Program je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a pridonosi podizanju kvalitete života osoba s invaliditetom Karlovačke županije. Provedba programa podržana je i od strane partnera: Karlovačke županije, Grada Karlovca, Općine Plaški te Centra za socijalnu skrb Karlovac i Ogulin.

U UOSIKAŽU je učlanjeno 336 osoba s invaliditetom, od toga 185 muškaraca i 151 žena. Od ukupnog broja učlanjenih, starije životne dobi, od 65 godina na dalje je 153 osoba. Gledano po spolu, muškaraca je 85, a žena 68.

U sklopu projekta „Prepoznati simptome na vrijeme i spriječiti probleme“ koji je financiran od strane gradske firme Inkasator d.o.o. Karlovac, zaposlenici udruge održavaju predavanja na temu zdravlja i prevencije bolesti kako bi se utjecalo na podizanje svijesti i važnosti brige o vlastitom zdravlju.

Od velikog je značenja da starije osobe imaju aktivan život, da pronalaze nove interese, u skladu sa svojom dobi i mogućnostima te da zadrže socijalne kontakte s članovima obitelji i prijateljima.

Ivana Mastelić-Ivić