Djeca i mladi podržali kampanju „16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja“

objavljeno u Žene s invaliditetom

Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja“ je internacionalna kampanja koja počinje 25. studenoga, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. prosinca na Međunarodni dan ljudskih prava.

Nasilje nad ženama i dalje je najrasprostranjeniji oblik kršenja ljudskih prava u svijetu. Kampanja je pokrenuta 1991. godine i danas okuplja razne pojedince i organizacije, uključujući Ujedinjene narode i svjetske partnere koji zagovaraju prevenciju i eliminaciju nasilja. Globalni podaci pokazuju daje jedna od tri žene doživjela fizičko i/ili seksualno nasilje.

U protekloj godini jedna od osam žena u dobi od 15 do 49 godina je imalo iskustvo nasilja od strane intimnog partnera. Bez konkretnih akcija 9 milijuna djevojčica će ući u brak do 2030. godine. U svijetu je preko 230 milijuna djevojčica i žena doživjelo sakaćenje spolnih organa što je povećanje od 15% u usporedbi s podacima iz 2016. godine.

Kampanju „16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja” svake godine kroz različite aktivnosti provodi i UOSIKAŽU u suradnji sa SOIH – Mrežom žena s invaliditetom. Ove godine kampanja je obilježena posjetom članova i zaposlenika UOSIKAŽU Dječjem vrtiću Rakovac, Karlovac 03. prosinca.

Tom prigodom djeci su podijeljeni baloni i razglednice s porukom „Moj tata osuđuje nasilje! Zato potpisuje NE nasilju nad ženama“ putem koje se nastoji kod djece utjecati na razvoj svijesti o štetnosti nasilničkog ponašanja od najranije životne dobi te potaknuti očeve da vlastitim primjerom kroz odgoj djeci usade svijest o ravnopravnosti spolova.  

U sklopu kampanje UOSIKAŽU je 06. prosinca posjetila i Tehničku školu Karlovac, učenike 3. razreda smjer automehaničar s kojima je Maja Tomac,  univ. bacc. act. soc. provela interaktivnu edukaciju o oblicima rodno uvjetovanog nasilja, njegovim uzrocima i posljedicama. Kako prepoznati nasilno ponašanje, bilo fizičko, emocionalno, seksualno ili ekonomsko, ali isto tako kome prijaviti nasilno ponašanje te tražiti podršku. Učenici su imali puno pitanja i pokazali interes za ovu temu.

Paulina Šepac, voditeljica Klubova korisnika i Dorotea Krmpotić,  asistentica Kreativnih radionica podijelile su učenicima edukativne letke i bijele vrpce. Nošenje bijelih vrpci simbolizira podršku spolnoj ravnopravnosti i NE nasilju nad ženama te označava odluku kako se neće počiniti, opravdati ili prešutjeti nasilje nad ženama i djevojkama.

Provedene aktivnosti ne samo da podižu svijest, već i osnažuje mlade ljude da budu aktivni u izgradnji društva temeljenog na poštovanju i nenasilju.