U okviru kampanje „Aktivne i uključene“, povodom Međunarodnog dana žena, Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, u partnerstvu s Pravobraniteljem za osobe s invaliditetom, organizirala je 13. ožujka 2025.g. okrugli stol „Za sve žene i djevojke: Prava – Jednakost – Osnaživanje“. Poseban naglasak stavljen je na položaj žena s invaliditetom.
Na samom početku prisutnima su se obratile Irena Sarta, viša savjetnica iz Ureda za ravnopravnost spolova, dr. sc., Lora Vidović pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i mr. sc. Sandra Čirkinagić pomoćnica pročelnice za zaštitu osoba s invaliditetom.
Kao uvod u radni dio Okruglog stola prikazan je promotivni video „30 godina Pekinške deklaracije“, a zatim su uslijedila izlaganja:
- “Izazovi i mogućnosti za punu inkluziju žena s invaliditetom” – Marica Mirić, predsjednica SOIH-a
- “Položaj žena s invaliditetom s naglaskom na diskriminaciju” – Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom
- “Utjecaj na politike invaliditeta kroz aktivizam žena” – Gordana Jurčević, predsjednica SOIH - Mreže žena s invaliditetom
U panel raspravi “Obrazovanje žena s invaliditetom i inkluzivne politike”, svoja su iskustva podijelile:
- Anka Slonjšak, prva pravobraniteljica za osobe s invaliditetom
- Dijana Vincek, predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih
- Natalija Krajnović, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom
- Nikolina Kušterbajn, predstavnica Hrvatskog saveza slijepih
- Senada Halilčević, Udruga za samozastupanje
Panel je moderirala Gordana Glibo, zamjenica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, a sudionicima se obratila i Anica Ježić, također zamjenica pravobranitelja.
Okrugli stol otvorio je važna pitanja vezana uz položaj žena s invaliditetom u društvu, ističući nužnost jednakih mogućnosti u obrazovanju, zapošljavanju i sudjelovanju u donošenju odluka. Sudionici su se složili da je potrebno osnažiti sustavne mjere koje će omogućiti punu inkluziju i zaštitu prava žena s invaliditetom.
Poseban naglasak stavljen je na borbu protiv višestruke diskriminacije, s obzirom na to da se žene s invaliditetom suočavaju s preprekama ne samo zbog svog invaliditeta, već i zbog rodne nejednakosti. Kroz primjere dobrih praksi i aktivizam, istaknuta je važnost suradnje institucija, organizacija civilnog društva i samih žena s invaliditetom u kreiranju inkluzivnih politika.
Zaključeno je da su osvještavanje javnosti, zakonodavne promjene i aktivno uključivanje žena s invaliditetom u društvene procese ključni koraci prema pravednijem i inkluzivnijem društvu.
Okrugli stol je moderirala Gordana Jurčević, predsjednica SOIH - Mreže žena s invaliditetom i Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije.